A miniszterek távozása még kevés lehet az egyetemi pénzek kiszabadításához
December közepétől EU-s költségvetési szerv nem szerződhet közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal vagy általa fenntartott entitással, így 21 magyar egyetemmel sem, de a kormány szerint „félreértésről” van szó, amely gyorsan megoldható. Gyorsabban, mint hogy a magyar felsőoktatás szereplői kárt szenvednének el miatta.
hirdetés
Ugyan az érintett miniszterek jó darabig vonakodtak lemondani kuratóriumi tagságukról, ezt végül megteszik. Navracsics Tibor tárca nélküli miniszter közlései szerint a kormány hajlandó olyan új összeférhetetlenségi jogszabályokat is alkotni, amelyek kizárják a miniszterek és közhatalmat gyakorló tagok jelenlétét a teljhatalmú alapítványok vezetésében. Ez talán viszonylag gyorsan feloldaná az EU fenntartásait, talán nem, de az biztos, hogy a magyar egyetemek autonómiáját a lépés korántsem állítaná helyre.
A közel két hónapja tartó szerződésstop információink szerint nyolc pályázat folyamatait akasztotta meg. Tudunk olyan márciusban leadandó pályázatról is, amelyen annak reményében dolgoznak a kutatók, hogy mire elnyernék a támogatást, támogathatóvá válik az intézmény. A Horizont Európa eddigi mintegy másfél éve során a szerződésstopig 10 millió eurónál is több pénz érkezett magyar alapítványi fenntartású egyetemekhez.
Légüres tér
Az Erasmus+ program esetében a magyar alapítványi egyetemek kitiltása az EU-s finanszírozási rendszerből csak nyártól éreztetné direkt hatását: a programban együttműködő egyetemek akkor írják alá a következő tanévre kötelezettségvállalásaikat. Az idei tavaszi félév nem érintett, a magyar diákok mehetnek a célegyetemekre, más kérdés, hogy a jövő évre betervezett külföldi félévek december óta bizonytalanná váltak.
Az EU hatalmas összegű és nagy múltú tudományos kutatási programjával, a Horizont Európával más a helyzet, a kutatási forrásokért éles verseny folyik, a pályázatírás és -leadás, az elbírálás és szerződéskötés pedig folyamatos. A pályázatok elkészítése hónapokig tartó folyamat, a szerződéskötésre pedig a pályázati kiírástól számítva nyolc hónap áll rendelkezésre.
Az Európai Bizottság magyar képviselete a G7-nek adott tájékoztatása szerint az intézkedés „néhány pályázati felhívásra azonnali hatással van”. Mint írták: „nyolc olyan felhívást azonosítottunk, amelyek esetében a támogatási megállapodások aláírásának határideje májusban van”.
Ezek azok a pályázatok, amelyek légüres térbe kerültek a vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatos transzparenciaproblémák miatt – holott a kormány a vagyonkezelő alapítványokat elvileg éppen azért hozta létre, hogy fejlesszék az egyetemek nemzetközi kapcsolatait, és növeljék az egyetemek kutatási forrásait.
A Bizottság további információt nem adott, így nem tudjuk, mely alapítványi egyetem pályázata „ragadt be”.
Ugyanakkor EU-s forrásból úgy tudjuk, az érintett pályázatok között van
Ezeknél a pályázatoknál tavaly télen volt a leadási határidő, elkezdődött a szakértői kiértékelési folyamat – ami alapján a Bizottság formálisan odaítéli a legjobbra értékelt pályázatok konzorciumainak a pénzt – , de nem írták alá még a szerződéseket. Májusig viszont ezt meg kell tenni.
Fájó pont
A helyzetet kezelendő és a kedélyeket nyugtatandó a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) továbbra is javasolja az alapítványi egyetemek részvételét a pályázatokban, ugyanis nyertes pályázat esetén kínálkozik egy kiskapu: a minimum három EU-s ország három egymástól független jogi entitásából álló nyertes konzorciumokban az alapítványi magyar egyetem átminősíthető társult taggá. A kutatásban részt vehet, de EU-s forrást nem kap – ezt az összeget a magyar kormány megfinanszírozhatja.
Ehhez is feltétel, hogy a társult taggá minősítés után is megfeleljen az adott konzorcium az adott pályázati kiírásnak, ugyanis nem minden pályázat engedi meg a társult tagok jelenlétét.
Mindez azzal is járhat, hogy egy magyar alapítványi egyetem kiszorul az adott projektből, mert a konzorcium számára a szerződéskötés és így az EU-s pénz akadályává válik.
A Horizont Európa egy több mint 95 milliárd eurós (38 ezer milliárd forintos) kutatási és innovációs program. Ezen az összegen hét év alatt alapvetően a 27 tagország osztozik, de az EU megnyitotta nem uniós országok előtt is a programot különböző feltételek mellett, így például Izrael és Új-Zéland is együttműködő ország, ahogy Norvégia és Izland is, és EU-tagjelölt országok.
A 95 milliárd euró hatalmas összeg. Viszonyításképp: durván a 2021-es magyar bruttó hazai össztermék kétharmada. Az is mutatja a program jelentőségét, hogy a 2021 és 2027 között futó Horizont Europára nagyobb forrást allokált az EU, mint elődjére, a 2014-2020 közötti H2020-ra.
A Horizont Európát az EU a kontinens jövőbeli növekedésének és jólétének zálogaként látja, és nemcsak kutatást, de innovációt, fejlesztést és piaci alkalmazást is támogat. Kiemelten fontos a programban az egészségüggyel, idősödő társadalommal, biztonsággal, környezet- és légszennyezéssel, éghajlatváltozással kapcsolatos globális kihívások kezelése és megoldása. Alappillér a digitalizációval, energiaellátással, mobilitással, élelmezéssel és természeti erőforrásokkal kapcsolatos kutatások és fejlesztések támogatása is.
Például csak közös, nemzetközi használatú kutatóközpontokra majdnem 2 milliárd eurót, klímával és energiával kapcsolatos kutatásokra több mint 15 milliárd eurót szán a program.
Sok millió euró
Az előző ciklusban mintegy 370 millió eurót nyertek el magyar intézmények – átlagosan ez évi 52,8 millió euró. Palkovics László akkori innovációs és technológiai miniszter korábban azt mondta, a program következő etapjában a magyar cél 2,1 milliárd euró elnyerése – az előző ciklus sokszorosa. A magyar tudománypolitika hangsúlyosan épít a Horizont-forrásokra, és arra, hogy a következő ciklusban a magyar részvétel megugrik: több lesz a sikeres pályázat, nő a magyar aktivitás. A magyar kormány ösztönzi is a részvételt és a magyar egyetemek konzorciumvezetői szerepét.
Ezekre az EU-s forrásokra nem vonatkozik semmilyen országkvóta, nincsenek lehívható keretösszegek, arányossági szempontok, minden euróért szabadon versenyeznek a pályázók, a pályázatokat pedig kizárólag minőségi alapon bírálják el a pontozó szakértők. Adnak egy pontszámot a tudományos színvonalra, a hasznosíthatóságra, a konzorcium összetételére, annak stabilitására, az együttműködésben rejlő lehetőségekre, buktatókra.
Az Európai Bizottság a pontozással kialakuló rangsor első helyezettjét vagy helyezettjeit nevezi ki nyertesnek, szerepe forrásaink szerint lényegében formális. Az értékelés maga szimpla vak rendszerben zajlik: a szakértők látják a pályázó intézményeket és kutatókat, a pontozók személye viszont nem nyilvános a pályázók előtt.
Mivel az NKFI-től hiába kértünk információt a magyar egyetemek részvételéről a Horizont-programokban, az EU általános, egyes tagországok és EU-programok forrásfelhasználásának alapinformációit gyűjtő adatbázisából tájékozódtunk.
Ez alapján a H2020 mintegy 370 millió elnyert eurója több mint ezer aláírt kutatási projektet jelentett hét év alatt.
A teljes program kicsivel több mint fél százalékát tették ki a Magyarországra érkező pénzek.
A magyar pályázatok sikerrátája 12,4 százalék volt, ami pár tized százalékponttal több, mint az átlagos sikerráta.
Nézzük a legnagyobb összegeket elnyert felsőoktatási intézményeket. 2014 és 2020 között
a legtöbb forrás, közel 22 millió euró a – már bécsi székhelyű – Közép-Európai Egyetemre;
18 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre;
közel 17 millió euró az – Eötvös Loránd Kutatási Hálózatban működő – Kísérleti Orvostudományi Intézethez;
majdnem 15 millió euró a – nem alapítványi fenntartású – Eötvös Loránd Tudományegyetemre érkezett.
Alább látható a top 30-as lista, amelyen már szerepelnek mostanra alapítványi formában működő intézmények is, például a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem is.
Flourish logoA Flourish chart
Eddig a 2021 júniusában indult Horizont Európa bő másfél éve alatt 60,6 millió euró érkezett Magyarországra, ez szintén fél százalékát tesz ki az eddig összesen odaítélt összegeknek.
Magyar féllel kétszáz megállapodást írtak már alá, a sikerráta 21,5 százalékos eddig, tehát magasabb, mint az előző ciklus hétéves átlaga.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont közel 4 millió,
az NKFI 3,2 millió,
a Corvinus 2,55 millió euróhoz,
a Szegedi Tudományegyetem 2,4 millió,
a Semmelweis 1,77 millió euróhoz jutott hozzá.
A közalapítványi fenntartású egyetemek már több tucat pályázatot írtak alá a Horizont program részeként, összesen a 10 millió eurót is meghaladja az odaítélt összeg. Az alapítványi magyar egyetemek közül a legsikeresebbek a Corvinus, a Szegedi Tudományegyetem és a Semmelweis.
Feltétel az autonómia helyreállítása
Ugyanakkor nem csak a millió eurókról van szó. „A potenciális külföldi partnerek nem mindig fognak végére járni annak, hogy melyik magyar egyetem alapítványi, és melyik nem. Ha egy magyar partnerhez plusz adminisztrációs teher és bizonytalan jogszabályi környezet társul, akkor inkább választanak partnert más országok színvonalas egyetemei közül”, mondja Havas Attila, a KRTK Közgazdaságtudományi Intézet innovációkutatással foglalkozó tudományos főmunkatársa, aki számos nyertes EU kutatási pályázatban vett részt, de tapasztalt pályázatértékelő is.
„Az EU-n kívüli országok tagdíjat fizetnek azért, hogy csatlakozhassanak a Horizont kutatási keretprogramhoz, pályázhassanak, siker esetén részt vehessenek ezekben a nemzetközi tudományos együttműködésekben, hozzáférjenek a nagy és emiatt drága kutatási infrastruktúrákhoz. Enélkül ma nem lehetséges élenjáró kutatás. Nem az EU-támogatás a legfontosabb, hanem a közös kutatás révén megszerezhető új tudás. De miért lenne jó az a magyar adófizetőknek, hogy az ő befizetésük finanszírozza a magyar kutatók részvételét ezekben a projektekben, ha arra EU-forrásokat is kaphatnánk? Az EU-támogatás feltétele viszont az egyetemek oktatási és kutatási autonómiájának helyreállítása. A támogatás elvesztésénél azonban még súlyosabb veszteség az, hogy egyetemi autonómia nélkül az oktatás és kutatás színvonala is zuhanni fog Magyarországon.”
forrás: g7.hu
hírek innen, onnan
Oroszország az ENSZ előtt tárgyalná meg a deportált ukrajnai gyerekek ügyét
Moszkva szerint nem deportálások, hanem evakuálások történtek. (Külföld)
Curtis már New Yorkban van
Landolt Curtis gépe New Yorkban, már az USA legismertebb városában van, ahol hamarosan koncertet fog adni.
14-szer fért volna bele a Föld a hétvégi „naptornádóba”
Óriási napkitörést detektált a NASA szondája, amatőr csillagászok is rögzítették az esetet.
Napok óta nem találnak egy tiszapalkonyai lányt
A 16 éves lány március 16-án távozott ismeretlen helyre.
Kezdődik a szúnyogirtás a Balatonnál
Idén egy hónappal korábban, mint tavaly.
Jelentősen javult az utóbbi években egy ritka betegségben szenvedők kezelése
A betegség elsősorban idősebb korban fordul elő.
Meztelenül tekergett az utcán a tiniként befutott színésznő
Amanda Bynes anyaszült meztelenül flangált Los Angeles belvárosa közelében vasárnap kora reggel, míg végül leintett egy kocsit, és...
Videóra vette szörnyű tetteit a vágsellyei horroranya
Szörnyen bánt a gyermekeivel...
Rengeteg magyar cég kerülhet komoly bajba: lépniük kell, vagy lemaradnak
Az elmúlt években csúcsra pörgött a vállalati digitalizáció: 2022-ben 1,6 billió dollárt költöttek erre világszerte
Januárban 5,8 százalékkal nőtt a román építőipari termelés
Januárban nyers adatok szerint 5,8 százalékkal nőtt Romániában az építőipari termelés a tavalyi év első hónapjához képest -...
Bejelentés érkezett az ukrajnai békéről
Kína objektív és elfogulatlan álláspontot képvisel az ukrajnai válsággal kapcsolatban, és aktívan közreműködik a megbékélést és a...
Egy sajttorta kinyomtatásával elkezdődött az ételkészítés jövője
A Columbia Egyetem mérnökei azt ígérik, hogy 3D-nyomtatóval és a beépített sütőlézerrel bármit elkészítenek, ami folyadékká,...
Sport
Döntött a történelmi Nagy-Magyarország jelképről az UEFA
A hírről a magyar szövetség számolt be.
Gerard Piqué nem csak Shakirát unta meg
A korábbi Barca-sztár nem mindennapi részleteket árult el a visszavonulásáról.
Döntöttek a vezetőedző jövőjéről a kiesőhelyen álló Vasasnál
A tabella utolsó helyén szerénykedő angyalföldi klubnál nem lesz edzőváltás, az idényt minden bizonnyal Kondás Elemérrel a kispadon fejezi be az együttes.
Contét napokon belül menesztik – sajtóhír
Egybehangzó angol sajtóértesülések szerint a Tottenham a válogatott szünet alatti időszakban meneszti Antonio Conte menedzsert.
"Micsoda buta ember" - a szurkolók kiborultak Jos Verstappen reakcióján
A holland ezúttal sem lopta be magát az emberek szívébe.
Felfüggesztették a negyvenkét percet hosszabbító játékvezető működését – videóval
A Bolíviai Labdarúgó Szövetség vizsgálatot indított, ezért Julio Fernando Gutiérrez egyelőre nem vezethet több mérkőzést.
Mindössze 27 évesen meghalt a kőkemény ketrecharcos – videóval
Iuri Lapicus, az MMA moldovai származású olasz sztárja belehalt egy pénteki, milánói motorbaleset következményeibe.
Döntöttek a bukott Kondás Elemér sorsáról a Vasasnál
A klub vezetősége nem akarja kizárólag a vezetőedző nyakába varrni a rossz eredményeket.
Haaland megsérült, óriási bajban a Manchester City
A norvég támadó már el is hagyta válogatott edzőtáborát.
Messi megérkezett Argentínába, teljes a káosz
Nem csak a szurkolók, a média részéről is hihetetlen érdeklődés övezi a vb-győztes első hazai meccsét.
Döntött az MLSZ a történelmi Magyarországot ábrázoló drapériákról
Fontos információk a válogatott márciusi mérkőzéseire készülő szurkolóknak.
Nem állnak szóba egymással a Barca és a Real játékosai a válogatottban az El Clásico után
Különösen a bajnoki mérkőzésen történtek mérgesítették el a viszonyt.
Bulvár
Tóth Andit kirúgják a Sztárban sztárból? Súlyos hibát vétett az énekesnő
Tóth Andi élő adásban orbitális hibát vétett, aminek súlyos következménye is lehet.
Emberi ronccsá tette a hírnév: magából kivetkőzve, ruhátlanul sétált Los Angeles utcáin a kétezres évek hollyw...
Még az ág is húzza a 36 éves Amanda Bynest: az egykori hollywoodi komika élete legborzasztóbb napjait éli.
Időjárás: Zivatarok miatt több megyére riasztást adtak ki. Jégeső is lehet.
Ugyanakkor a legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között várható.
Itt a vége, a NATO megkerüli a magyar blokkolást Ukrajna ügyében
A magyar fél évek óta sikerrel – és egy-egy jelentős uniós és NATO-vezető támogatásával – blokkolta a NATO–Ukrajna miniszteri szintű ülés összehívását, de most Jens Stoltengberg közölte Szijjártó Péter
Gmail-es vagy? Bődületes változás jön, ami minden felhasználót érint
Nagy változás jön a Gmail-nél.
Nem csak a bírság, több is múlhat a kutak engedélyezésén
Egyes támogatási konstrukciók esetében komolyabb ellenőrzésekre lehet számítani a vízhasználattal összefüggésben.
Akcióroham jöhet a boltokban a következő két hétben – aztán nem nagyon lesz ok az örömre
Az árstop kivezetése után viszont 30-80 százalékkal nőhetnek az érintett termékek árai.
Brutális pofon az Orbán-kormánynak, a legfájóbb helyről
Magyarország már jó ideje blokkolta a NATO-Ukrajna miniszteri szintű ülés összehívását, de most Jens Stoltengberg közölte Szijjártó Péterrel, hogy április elején tanácskozni fognak - írja az Infostart.
A Reggeli műsorvezetője nagyot hibázott a műsor közepén: kínos vége lett
Tihanyi Péter siófoki tartózkodása során követte el a cikis esetet.
Megvizsgálták Beethoven génjeit, hihetetlen dolgot találtak
Pikáns részletekre is fény derült a legendás zeneszerző múltjából.
Gázhiány Európában: letolt nadrággal érné Magyarországot, ha megszűnne az orosz szállítás
Ha Moszkva véget vetne a gázexportnak, az pillanatok alatt megtriplázná az árakat a régiós piacokon.
Gerard Piqué végre visszaszólt Shakirának és kitálalt a házasságukról
Kicsit sem túlzás azt állítani, hogy az egész világot megdöbbentette Shakira és Piqué szakítása, főleg, hogy az énekesnő világszerte a legszebb sztárok egyike.
blogmorzsák
Kínai-amerikai helycsere a Közel-Keleten
Mi áll a növekvő kínai befolyás mögött a Közel-Keleten?
Elindult a bringás kiegészítők bazi nagy tavaszi vására
Sokak kérésére itt a nagy tavaszi kiárusítás, ülésektől a pedálokon át a telefontartókig!
Balesetnél nevető ázsiai fejek tömegesen?
Az M1-esen bekövetkezett autóbaleset hírei alatt meglepő módon számos nevető ázsiai emoji jelent meg... Vajon miért?


- Csökkent a gázolaj ára
- Leszakadt egy vasúti felsővezeték Érdnél, jelentős késésekre kell számítani
- NAV: sok változást hoz a jövedéki szabályozásban az új törvény
- Az E.ON nevével visszaélve téveszthetik meg a lakosságot
- Így úszható meg a hosszú várakozás a horvát autópálya-kapuknál
- A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
- Már csak pár napig lehet pályázni az ingyen falfestékre
- Hosszú hétvégi változások, kedvezmények a vasúton
- Online térképen láthatóak a tervezett áram- és gázszünetek az E.ON oldalán
- Nagy összegű készpénzzel érkezik az Európai Unióba? Akkor erre figyeljen!
- Lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell készülni ma és holnap Budapesten
- Óvjuk adatainkat úgy, mint a pénztárcánkat
- Két hétvégén is változik a vonatok közlekedési rendje